Szanowni Państwo, Kochani

„Każdy przecież początek

to tylko ciąg dalszy,

a księga zdarzeń

zawsze otwarta w połowie”.

(W. Szymborska)

Szanowni Państwo, Kochani

To nie była łatwa decyzja. Ale po trzydziestu ośmiu latach pracy nauczycielskiej i dwudziestu latach bycia dyrektorem szkoły czas na rozstanie. 17. lutego 2020 r. zakończy się moja wspaniała przygoda z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie. „Przygoda”, która dość nieoczekiwanie wypełniła większą część mojego zawodowego życia, przynosząc cały wachlarz emocji – od zachwytu i entuzjazmu, poprzez wysiłek w pokonywaniu trudności, aż po poczucie dumy z licznych osiągnięć Łochowskiego Liceum i Technikum.

Cieszę się, że wielu rzeczy mogłem się uczyć (jak to w szkole...) razem z Wami: moimi świetnymi, oddanymi swej pracy koleżankami i kolegami nauczycielami, znakomitymi pracownikami administracji i obsługi, wyjątkowymi uczniami, cierpliwymi rodzicami. Mam nadzieję, że stworzyliśmy przez te dwie dekady społeczność, która się lubi i ceni, wspiera w gorszych momentach i blisko współpracuje. To był dla mnie piękny, ważny, choć czasem też trudny czas. Niepowtarzalny.

Wiem, że bez Was szkoły w dzisiejszym kształcie by nie było. Ani poważnej pracy na lekcjach, ani przetańczonych do rana studniówek, ani głębokich rozmów, ani fascynujących wycieczek i uroczystości szkolnych, ani śmiechu na przerwach, ani wciągających zajęć dodatkowych. Ten splot codzienności z odświętnością szkoły stanowi o jej magii i sile.

Jestem Państwu wdzięczny za doświadczenie wspólnoty, za wiele pozytywnych wzruszeń, ale też – za naukę cierpliwości i pokory. Przepraszam, że nie zawsze udawało się sprostać wyzwaniom. ZSP w Łochowie to takie miejsce na świecie, do którego często będę wracał myślą, a także spotykał się z Wami przy różnych okazjach. Dziękuję, że byliście. Jesteście. Będziecie.

Szkoła pozostaje w dobrych rękach: pod opieką Ewy Sulowskiej, z którą przez wiele lat ją prowadziliśmy. To gwarancja utrzymania celów i wartości, na których budowaliśmy sukces. Kończy się więc jedynie pewien etap jej historii. I równocześnie – w życiu szkoły zaczyna coś nowego, równie obiecującego.

Znamy z doświadczenia fakt, że każda zmiana jest zarazem odpychająca i pociągająca. Z początku towarzyszy jej obawa czy niepewność. Ale z czasem zaczyna przeważać radość, ciekawość tego czegoś „innego”, świeżego, które właśnie następuje. Śmiało i z nadzieją wkroczmy więc w jutro, zachowując piękne wspomnienia i pielęgnując w sobie otwartość na dary przyszłości.

„Trzeba z Żywymi naprzód iść,

Po życie sięgać nowe.”