• Mistrzostwa Cheerleaders

Wpisano 21.11.2013 r.

X-lecie TPL

W dniu 5. kwietnia w Sali Rady Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyło się seminarium "Edukacja leśna w Polsce – osiągnięcia i zadania" połączone z obchodami X-lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Lasu. Czytaj więcej.

Towarzystwo Przyjaciół Lasu przyznało medale "Zasłużony Przyjaciel Lasu" oraz dyplomy pedagogom, działaczom Towarzystwa i zasłużonym leśnikom. 

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie zostało uhonorowane dyplomem za wieloletnią współpracę z TPL i działalność edukacyjną.

Zobacz listę nagrodzonych osób!


Pani Jolanta Stanicka i Justyna Ciecióra odbierające dyplom za działaność edukacyjną!

Gratulujemy!

 

 


 

Wpisano 15.09.2013 r.

GRATULACJE DLA KLASY III C I III D - uczniowie klas wzięli udział w sierpniowych warsztatach edukacyjnych w Drohiczynie i Broku. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu "Elektroodpowiedzialni", w którym należało wykonać film promujący właściwą gospodarkę elektroodpadami. Czekamy na rezultaty ich wakacyjnej pracy. Głosowanie już wkrótce!

 


 

Wpisano 10.04.2013.

PROGRAM DZIAŁAŃ KONKURSOWYCH W RAMACH OBCHODÓW DNIA ZIEMI 2013 W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. MARII SADZEWICZOWEJ W ŁOCHOWIE.


 1.     Rady na elektroodpady - film.

Prace należy przygotować zgodnie poniższym założeniem:

a)      uczniowie przygotują film lub krótką sekwencję filmową przedstawiającą działania i akcje promujące i rozpowszechniające dobre praktyki w zakresie prawidłowej gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (zasady, przepisy prawne) - maksymalnie 4 - minutowy film w formacie *.avi w formie elektronicznej na płycie CD/DVD.

b)      Prace muszą zostać wykonane z poszanowaniem przepisów prawa, w szczególności praw autorskich.

 2. „Czego ludzie oczekują od lasu?” – wiersz / opowiadanie – max. 3 z klasy.

 3. Deforestacja  - prezentacja, plakat.

Wytyczne: dokonaj śledztwa w poszukiwaniu dowodów na to, jaki wpływ na środowisko naturalne ma deforestacja. Wykorzystaj w tym celu narzędzie Google Maps i podgląd satelitarny. Znajdź taki obszar na świecie, który wskazuje na wysokie przekształcenie środowiska naturalnego. Dowiedz się więcej o wybranym przez siebie miejscu – dlaczego jest tak zmieniane, z jakim skutkiem.

 4. „Przyroda w lesie” – zdjęcia w formacie A5, min. 3.

 5. „Stop wypalaniu traw” – plakat informujący o zagrożeniach związanych z procederem wypalania trawy.

 6. „Zrównoważony rozwój - to rozwój społeczno-gospodarczy, który nie narusza równowagi w przyrodzie i sprzyja przetrwaniu jej zasobów”. – artykuł poszerzający wiadomości o zrównoważonym rozwoju (max. A4).

Prace należy dostarczyć do sali 46. Termin – 18.04.2013 r.

Każda praca musi być opatrzona metryczką

Imię i nazwisko ucznia:

Klasa:

Tytuł pracy:

Dnia 19.04.2013 r. odbędzie się międzyklasowy konkurs wiedzy przyrodniczej, w którym wezmą udział reprezentanci poszczególnych klas – 5-cio osobowe zespoły. Zespoły zostaną wyłonione w eliminacjach klasowych – krzyżówka.

 


 Wpisano 07.04.2013.Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W tym roku motywem przewodnim jest NADCIŚNIENIE. Hasłem tegorocznej kampanii jest Healthy Heart Beat – zdrowe bicie serca, prawidłowe ciśnienie krwi.

Cenne informacje

Strona WHO 

 

 


 

 

WŁĄCZ SIĘ DO AKCJI!

Co roku miliony ludzi na całym świecie gaszą światło w symbolicznym geście dla Ziemi!

 

23 marca 2013 r. - godz. 20:30

 


 

Witam serdecznie!

Zapraszam na zajęcia Koła Biologicznego, które odbywają się w każdy piątek o godzinie 14.45 w sali nr 46.

 


 

Wpisano 8.11.2012

Temat najbliższych zajęć - izolacja DNA z cebuli, kiwi bądź pomidora (Opis doświadczenia - wybierz opcję: Zgadzam się i naciśnij aby kontynuować).

 

Wpisano 17.11.2012 r. 

Omównienie doświadczenia:

Roztwór soli kuchennej i płynu do zmywania naczyń powoduje rozpad błon komórkowych, otoczki jądrowej, błon organelli i innych błon wewnątrzkomórkowych.

Inkubacja w temperaturze 60 stopni przyspiesza proces rozpadu błon oraz denaturuje DNAzy, które mogłyby szybko strawić DNA.

Rozcieranie w moździerzu doprowadziło do mechanicznego zniszczenia ścian komórkowych i wylania się zawartości komórek do mieszaniny.

Sól do zmiękczenia mięsa zawiera proteazy, które strawiły białka zawarte w mieszaninie. Stężony, zimny etanol powoduje wytrącenie DNA z roztworu wodnego.

Dzięki! Procowaliście super (mimo niedogodnych warunków), a wyniki są świetne. Aby tak dalej!

 

 

 

 


 

 

Sala biologiczna nr 46   - tu odbywają się zajęcia z biologii, ekologii i ochrony środowiska. Wszyscy uczniowie naszej szkoły należą do Ligi Ochrony Przyrody. Sala ta często odwiedzana jest  przez uczniów, absolwentów i gości przyjeżdżających do szkoły. Mamy tu bardzo dużo roślin doniczkowych, m.in. wieloletnie kaktusy, które podarował nam pan Stanisław Mill, ze swojej kolekcji. Wśród roślin widać i słychać hodowle zwierząt: krzyczą papugi, stukają o szybę akwarium żółwie wodne a żółw grecki leniwie spaceruje po swoim terrarium. W pięknie urządzonym pokoiku bujają się na gałązkach patyczaki i co jakiś czas oszukują opiekunów zrzuconą skórką. Na szafach z pomocami naukowymi widnieje makieta lasu, którą ciągle uzupełniamy o nowe eksponaty. Na każdym wolnym skrawku ściany eksponujemy prace plastyczne i fotograficzne uczniów, ale najlepiej samemu to zobaczyć – zapraszamy…

 

Komentarze