• Mistrzostwa Cheerleaders

Z radością i dumą zawiadamiamy, że Ilona Siwak (3b) zdobyła w finałach XLIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego tytuł laureata i drugą lokatę! Serdecznie gratulujemy!

i

Z tytułem laureata tej jedynej olimpiady organizowanej przez Polską Akadamię Nauk wiąże się wiele udogodnień w postępowaniach kwalifikacyjnych na najbardziej oblegane kierunki studiów, w tym możliwość przyjęcia poza konkursem lub przyznanie maksymalnej liczby punktów w pierwszym etapie.

7. czerwca 2013 r. w Pałacu Staszica w Warszawie (siedziba Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk - organizatora olimpiady) odbyło się uroczyste zakończenie finałów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Ilona Siwak otrzymała nagrody książkowe i dyplom laureata. Status laureata gwarantuje jej wstęp na prawie wszystkie kierunki humanistyczne, w tym np. zwalnia też z egzaminów ustnych w Instytucie Kultury Polskiej. Ilona będzie się starać o przyjęcie na Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne UW, gdzie ma zagwarantowane 100 procent punktów za przedmioty maturalne, ale musi jeszcze dobrze zdać część ustną egzaminu wstępnego. Jako laureatka OLIJP oraz finalistka Olimpiady Filozoficznej jest znakomicie przygotowana do egzaminów.

l

Profesor dr hab. Bożena Chrząstowska (przewodnicząca KG OLiJP) oraz prof. IBL PAN dr hab. Tomasz Chachulski wręczają dyplom naszej laureatce:

IJ

Z dyplomem:

d


Historia:

Z dużą przyjemnością przygotowuję do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego 2012/13

W tym roku Ilona Siwak (IIIb) awansowała do etapu okręgowego z maksymalną liczbą punktów z pracy przygotowawczej

(czyli otrzymała 60/60).

Ilonka

 

Mimo równoległych przygotowań do olimpiady filozoficznej (awans do finałów!) pokonała część pisemną etapu okręgowego i 9. marca będzie odpowiadać na pytania komisji OLiJP w części ustnej. 

Niejako równolegle Ilona wraz z opiekunem została zakwalifikowana do programu UE "Teraźniejszość i przyszłość rodziny w Europie". Atutami była świetna praca olimpijska poświęcona problematyce rodziny oraz zakwalifikowanie się do finałów trzech olimpiad (OLiJP w tym i w tamtym roku oraz do aktualnej olimpiady filzooficznej).

 

9. marca Ilona uzyskała w trakcie odpowiedzi przed komisją OLiJP

49 punktów na 50 możliwych!

is

Komitet Głowny OLiJP zakwalifikował reprezentantkę naszego liceum do finałów ogólnopolskich.

(w tym roku liczba miejsc jest limitowana:

w finałach może wziąć prawie dwa razy mniej uczniów, niż w 2012)

 

Rok poprzedni:

W roku szkolnym 2011/2012 Ilona Siwak i Martyna Rydzewska z 2b awansowały do finałów ogólnopolskich, pokonując wcześniej trzy progi selekcyjne. W wyniku udziału w finałach już dziś obie dziewczyny mają zdaną maturę z języka polskiego na obu poziomach na 100 procent oraz ułatwienia przy rekrutacji na wielu uczelniach.

Martyna i Ilona

Obie olimpijki wystartowały również w organizowanym przez Komitet OLiJP Konkursie im. Bolesława Prusa i dostały się do finałów, które odbyły się w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (Pałac Staszica) w piątek 18. maja 2012 r. Ilona uzyskała 108 punktów na 120 możliwych (sumowano punkty za pracę pisemną i za odpowiedź ustną), co dało Jej 15. miejsce i nagrodę rzeczową (czytnik Kindle). Martyna niewiele mniej (95). Obie nasze reprezentantki pytał nestor polskich badaczy dorobku Bolesława Prusa, prof. dr hab. Józef Bachórz. Lista lauretaów http://konkurs-prusa2012.pl/lista-laureatow-konkursu pokazuje, że obie uczennice były w czołówce, mimo konkurencji znakomitych liceów z wielkich miast. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ utalentowanego a bardzo młodego akordeonisty oraz znakomici aktorzy, interpretujący fragmenty Lalki.

(Jerzy Szeja)

(uczennica IIb:)

W dniach 18-19 maja 2012 r. w Pałacu Staszica w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu poświęconego twórczości jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury polskiej, Bolesława Prusa. Wśród 86 uczestników nie zabrakło również uczennic naszej szkoły – Martyny Rydzewskiej i Ilony Siwak (kl. II b). W piątek dziewczęta stanęły przed zadaniem obrony swojej pracy pisemnej z pierwszego etapu konkursu przed komisją składającą się z badaczy pozytywizmu i twórczości autora Lalki. Młodzi prusolodzy odpowiadali na pytania związane zarówno z życiem i twórczością Aleksandra Głowackiego, jak również musieli wykazać się ogromną wiedzą historycznoliteracką. Dnia 19 maja 2012 r., w sobotę, w dokładnie setną rocznicę śmierci pisarza, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Spośród kilkudziesięciu finalistów wyłowiono najlepszych: laureaci w najbliższe wakacje wyjadą do Francji, by móc zwiedzić Paryż śladami Stanisława Wokulskiego i Bolesława Prusa. Zarówno naszym łochowskim, jak i innym finalistom serdecznie gratulujemy!

(Jerzy Szeja: dodaję zdjęcia z Sali Lustrzanej Pałacu Staszica – siedziby Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, głównego organizatora Konkursu)

 

Finały rejonowe Konkursu Ojczyzny Polszczyzny

10. listopada 2012, w trakcie czwartego już poziomu eliminacji, w naszym LO zmierzyło się ośmiu licealistów z Warszawy, Sadownego i Łochowa. Tym razem była to część ustna i każdy z uczestników po wylosowaniu wiersza w ciągu 45 minut miał przygotować głosową interpretację liryku i komentarz interpretacyjny. Samo wystąpienie powinno zająć pięć minut.

Jury przewodniczyła p. dr Sawicka-Jurek z AP w Siedlcach.

Eliminacje mazowieckie wygrała nasza reprezentantka, Martyna Rydzewska (3b) i to ona pojedzie 29. listopada do Wrocławia na finały ogólnopolskie.

Drugie miejsce zajęła Justyna Jasińska, trzecie - Norbert Bański.

A oto lista finalistów:

http://www.ojczyznapolszczyzna.pl/dokument/Lista_uczestnikow_Fialu_LO_Konkursu_Ojczyzny_Polszczyzny_2012.pdf

I artykuł nt. konkursu:

http://gloswegrowa.pl/2012/11/sojusznicy-polszczyzny/

Nagrody wręczano w trakcie uroczystego posiedzenia rady gminy, które w całości nagrano:

http://nachlopskirozum.pl/2012/11/10/uroczysta-sesja-rady-miejskiej-w-lochowie-z-okazji-dnia-odzyskania-niepodleglosci-10-11-2012/

Wystąpienie Martyny (powtórka wystąpienia konkursowego) ok. 30 minuty, później można zobaczyć i posłuchać jeszcze czterech wierszy recytowanych przez Justynę Jasińską i czterech wierszy śpiewanych przez Emilię Śliwoską i Jarka Gołosia. Na koniec fragment akademii z okazji święta narodowego przygotowany przez ks. Marka Wróbla.

Martyna na O P

Martyna Rydzewska losuje kopertę z wierszem. Obok Justyna Jasińska i Norbert Bański.

Finały ogólnopolskie Konkursu Ojczyzny Polszczyzny

W wyniku postępowania eliminacyjnego finałów (Wrocław, 30 XI - 1 XII) Martyna Rydzewska zdobyła wyróżnienie, tym samym lokując się w gronie ośmiu najlepszych w całej Polsce (trzy pierwsze miejsca + 5 równorzędnych wyróżnień) na 41 finalistów ogółem. Oto dyplom:

dyplom

A oto link do zdjęcia naszej finalistki w trakcie części ustnej:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=474610505923688&set=pb.257800627604678.-2207520000.1354454777&type=3&theate

Tutaj zaś sprawozdanie organizatorów z pierwszego dnia konkursu:

http://pik.wroclaw.pl/pressroom/Tajemnicze-zwizki-poezji-i-muzyki-n3369.html

Komentarze