• Mistrzostwa Cheerleaders

"Lekcja czytania" wierszy Miłosza

Kiedy tylko rok 2011 został ogłoszony Rokiem Czesława Miłosza, stało się jasne, że w naszym liceum nie pozostanie to bez echa i prędzej czy później bedzie miało miejsce wydarzenie mające na celu przybliżenie uczniom twórczości tego bodajże najbardziej znanego w Polsce poety. Co prawda przyszło nam na nie czekać blisko 11 miesięcy, ale w końcu nadarzyła się doskonała ku temu okazja - odbywająca się 1. grudnia w Węgrowie konferencja zamykająca obchody Roku Miłosza w naszym powiecie, zatytułowana "Spotkania z Czesławm Miłoszem". Jednym z jej uczestników był dr Stanisław Bortnowski (nauczyciel i publicysta związany z wieloma czasopismami, doskonale znany naszej klasie z wcześniejszej " Lekcji czytania" podczas listopadowej wycieczki do Krakowa), który zgodził się poprowadzić kolejną "Lekcję o Miłoszu", tym razem w gościnnych progach naszej szkoły. Spotkanie 2. grudnia 2011 r. zgromadziło uczniów ze wszystkich klas, jednak szczęśliwym zbiegiem okoliczności (a może dzięki wcześniejszej znajomości) to nam przypadł udział we współprowadzeniu spotkania. I kiedy reszta klas słuchała informacji na temat możliwych sposobów interpretacji wierszy "Niebo" oraz "Rzeki", my po błyskawicznym przegrupowaniu i podziale na kilkuosobowe zespoły otrzymalismy ambitne zadanie polegające nie tylko na samodzielnej interpretacji trzeciego wiersza pt. "Druga przestrzeń", ale także na graficznym jej przedstawieniu. Szybka burza mózgów, jeszcze szybszy szkic interpretacji na dużych arkuszach - i już trzeba było prezentować wyniki naszej pracy przed liczną widownią. Szczęśliwie wszyscy zadaniu podołali, a na zakończenie dr Bortnowski wygłosił wartą odnotowania uwagę podsumowującą spotkanie: Z interpretacją wierszy jest jak z racją - każdy ma swoją...