• Mistrzostwa Cheerleaders

 

 

 

 

Witam serdecznie!

Mam niebywałą przyjemność uczyć jednego z najpiękniejszych przedmiotów - biologii. Biologia jest nauką, która spaja tak wiele dziedzin, że każdy z uczniów znajdze w niej część dla siebie. Zapraszam - sala 46 jest zawsze otwarta!

                                                                           Justyna Ciecióra

 

 


 

 

 

 

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W tym roku motywem przewodnim jest NADCIŚNIENIE. Hasłem tegorocznej kampanii jest Healthy Heart Beat – zdrowe bicie serca, prawidłowe ciśnienie krwi.

Cenne informacje 

Strona WHO 

 


 

STOP! wypalaniu traw na Mazowszu


Wypalanie traw jest niebezpieczne, nieopłacalne, szkodliwe i karalne!


Od pokoleń wielu rolników po zimie wypala trawy w błędnym przekonaniu, że spowoduje to jej szybszy i bujniejszy odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. W województwie mazowieckim w ubiegłym roku straż pożarna gasiła 12188 pożarów traw. Płonęło 6912 ha nieużytków. Każda taka interwencja to poważny wydatek finansowy i zaangażowanie znacznych sił staży pożarnej. Czytaj więcej

 


 

 

 

DOKARMIAĆ - NIE DOKARMIAĆ...

Dokarmiać czy nie dokarmiać – oto jest pytanie. Z dokarmianiem ptaków wiąże się duża odpowiedzialność. Bo Okazuje się, że owo dokarmianie, jeśli jest źle zorganizowane, może ptakom szkodzić bardziej niż głód i chłód. O tym jakie są najważniejsze zasady dokarmiania ptaków opowiada Antoni Marczewski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

Cały artykuł na stronie: czytaj

 


 

 

Zapraszam serdecznie do przeczytania artykułu opisującego konferencję - Transplantacje - dar życia! Jestem na tak.

Artykuł znajdziecie na dole strony.

 


 

ZAPRASZAMY


Czytaj więcej... 


 

 

Nie czekamy - działamy!

Kochani - mam ogromną i nieskrywaną nadzieję, że przytoczone informacje będą iskrą zapalną wielkich zmian w waszym życiu!

Na stronie ziemianazordrozu.pl znajdziecie kalkulator dwutlenku węgla - każdy z nas ma wpływ na emisję CO2 i przyczynia się tym samym do zmian klimatu. Sprawdź co zmienić w codziennym życiu, aby zmniejszyć emisję szkodliwego gazu. Powodzenia!

 

To, co zrobimy w ciągu kilku najbliższych lat, zadecyduje o przyszłości naszej cywilizacji - czy wystarczy nam zasobów i środowiska?

Stanęliśmy w obliczu szeregu kryzysów na skalę planetarną: globalnych zmian klimatu, ryzyka wyczerpania się krytycznych dla istnienia cywilizacji technicznej zasobów paliw kopalnych oraz kryzysu żywnościowego, grożących śmiercią dziesiątkom milionom ludzi i destabilizacją całych regionów.

Wyzwania, przed którymi stoimy, mają wspólne korzenie i są ze sobą głęboko powiązane. Jeszcze kilkanaście lat temu nie zdawaliśmy sobie sprawy ze skali tych zagrożeń, a za kilkanaście lat będzie już za późno, aby coś zrobić.

Znajdujemy się dziś na rozdrożu, a droga, którą wybierzemy, zdeterminuje nasze dalsze losy, a nawet kwestię dalszego istnienia naszej cywilizacji (Źródło: ziemianarozdrozu.pl)

 


Neurony są to komórki tworzące nasz układ nerwowy, więc możemy założyć spokojnie, że są one dla nas dość istotne. Są one przy tym na tyle małe, że lekarze nie mieli nigdy szansy zobaczyć jak one działają. Aż do teraz – gdyż ta sztuka udała się właśnie biologom z University of Southern California, którzy udostępnili w sieci wideo.

Nasze mózgi praktycznie codziennie są rozkładane i ponownie składane – za tydzień nasz mózg będzie składał się z zupełnie innych białek niż dziś – i teraz można po raz pierwszy zobaczyć ten proces w akcji – transport pojedynczych białek przez wnętrze neuronu. 

Zapraszam do obejrzenia filmu!!! 

Wpisano 2.09.2012

 


Tematy warsztatów laboratorynych dla licealistów - 13 czerwca 2012 r.

Zabawa z bakteriami - czytaj więcej! 

Na trapoach białek - czytaj więcej!


 

 

Najnowszy, kolorowy obraz Ziemi!

 

Rosjanie pozazdrościli NASA legendarnego zdjęcia Blue Marble, oryginalnie wykonanego przez załogę Apollo 17, a ostatnio odświeżonego przez satelitę Suomi NPP. Z pomocą swojego satelity meteorologicznego Elektro-L wykonali więc oni nowe zdjęcie naszej planety – w rozdzielczości 121 megapikseli (jest też wideo). Udało im się uchwycić to, czego nie sfotografowali Amerykanie. Czytaj dalej... 

 

 


 

 

Antyekologizm!?!

W głównych polskich mediach o ekologizmie jest tylko schizofrenicznie: w rozważaniach teoretycznych wiedzę ekologiczną można wprawdzie utożsamiać z nowoczesnością, ale konkretne rozwiązania proekologiczne i ekologów trzeba wyklinać jako samo zło, ekoterroryzm i blokowanie rozwoju kraju, i to czynione jakoby w interesie obcych sił. Czytaj więcej... 


 

Bieliki online. Zobacz narodziny króla przestworzy.
Od środy 18 kwietnia wszyscy internauci mogą na stronie internetowej Lasów Państwowych na żywo podglądać parę bielików, gniazdującą na terenie Nadleśnictwa Kutno. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni wyklują im się młode. Transmisja online z gniazda naszych największych ptaków szponiastych to wspólny projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. 

http://www.lasy.gov.pl/bielik

 


 

Gratulacje!

 

Grupa Hakowiczów z Liceum Ogólnokształcącego w Łochowie zakwalifikowała się do drugiego etapu ogólnopolskiego projektu Mam Haka na Raka. Program zrzeszał 740 zespołów, w tym ponad 3700 uczniów z całego kraju. Do dalszej współpracy wybrano tylko 100 grup!

Przed nami okres wytężonej pracy - będziemy tworzyć kampanię społeczną, w celu rozpowszechnienia informacji o nowotworach jelita grubego.

Więcej informacji:  http://www.mamhakanaraka.pl/


 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2012  - WIĘCEJ ZDROWIA – WIĘCEJ ŻYCIA

Starzenie się dotyczy każdego z nas i tylko od nas zależy, czy starość będzie dla nas i najbliższych członków naszej rodziny okresem cierpienia i niedołężności, czy pozwoli nam na bycie niezależnym i aktywnym. Zdaję sobie sprawę, że dla osób w waszym wieku temat starczego niedomagania jest tematem odległym, ale każdy z nas starzeje się czytając kolejne słowa tego artykułu. Musimy zatem zainwestować w naszą przyszłość  – „systematyczne dbanie o zdrowie oraz zachowanie kondycji jest inwestycją, która pomaga w późniejszym wieku prowadzić pełne i produktywne życie”.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest od 52 lat na całym świecie, 7 kwietnia - w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W 2012 r. obchodzony był pod hasłem „Więcej zdrowia – więcej życia”.

W kwietniu rozpoczyna się Miesiąc Zdrowia i rok działań realizowanych pod tematem przewodnim  - „Starzenie się i zdrowie”. Tegoroczna kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowszego starzenia się i wynikających z tego zmian w demografii ludności świata. Szacuje się, że w najbliższym czasie na świecie liczba osób w wieku powyżej 80 i 90 będzie najwyższa w historii. W latach 2000-2050 liczba osób w wieku 80+ wzrośnie prawie czterokrotnie i wyniesie 395 milionów. W ciągu najbliższych 5 lat – po raz pierwszy w historii ludzkości - liczba osób w wieku 65+ przewyższy liczbę dzieci w wieku poniżej 5 lat, a do roku 2050 – liczbę dzieci do 14 roku życia. Średni wiek polskiej populacji będzie się stale podnosił, powodując tym samym wzrost współczynnika osób w wieku emerytalnym. Śledząc ostatnie poczynania rządu, które mają na celu wydłużyć okres pracy - zarówno dla kobiet jak i mężczyzn – można zauważyć najczęstszy kontrargument głównych zainteresowanych: przecież ja nie dam rady pracować w wieku 67 lat. Jest to prawda, jeśli weźmiemy pod uwagę stan zdrowia i kondycję ogólną osób starszych.  Dlatego potrzebne są konkretne działania.

Wobec zaistniałych i zbliżających się zmian istnieje potrzeba prowadzenia edukacji w zakresie starzenia się. Polskie Biuro WHO we współpracy z Ministerstwem Zdrowia będą w tym roku prowadzić kampanię podkreślającą, jak cenny wkład osoby starsze wnoszą do życia społeczeństw, zwracając jednocześnie uwagę na tematy zdrowotne związane z wiekiem.

Zdrowemu starzeniu się i osiąganiu długich lat życia sprzyja stosowanie się do kilku zasad: dieta dostosowana do wieku, aktywność fizyczna, ćwiczenie pamięci, aktywny udział w życiu społecznym, praca w wolontariacie, korzystanie z nowych technologii, zapewnienie opieki medycznej i socjalnej, życie w niezanieczyszczonym środowisku.

Tego życzę Wam i sobie: starzejcie się w dobrym zdrowiu, aktywnie działajcie w życiu społecznym, spełnijcie się w życiu zawodowym i bądźcie niezależni w życiu codziennym. Życzenia te przekażcie wszystkim członkom waszej rodziny – wspólnie rozpoczynamy edukację zdrowotną! Bez względu na swój wiek osoby starsze mogą odgrywać ważną rolę w społeczeństwie i dłużej cieszyć się życiem.

WIĘCEJ INFROMACJI:

 

http://www.who.int/world-health-day/en/

http://www.who.un.org.pl/who.php

http://ec.europa.eu/health-eu/my_health/elderly/index_pl.htm

http://europa.eu/ey2012/ey2012main.jsp?langId=pl&catId=971

 


 

Komentarze

  • Szkoła Współpracy